شرکت دستآفرین گوهر ایرانیان

cover
گروه چمتا با ثبت شرکت دستافرین گوهر ایرانیان و تمرکز بر ایده بازارسازی صنایع دستی در سال ۱۳۹۴ فعالیت خود را در مرکز رشد واجدهای فناور طبرستان زیر نظر پارک علم و فناوری مازندران آغاز کرد.

در ابتدای امر بخاطر تیم دانشگاهی خود، با دریافت طرح های مطالعاتی توسعه تولید در روستاهای هدف صنایع دستی استان مازندران در سه روستای متکازین از توابع بهشهر (در رشته گلیچ)، سلیم آباد از توابع تنکابن (در رشته سفال)، جواهرده از توابع رامسر (در رشته نمد) پا به عرصه‌های کهن صنایع دستی بومی در روستاهای مازندران گذاشت.

این مطالعات روستایی پنجره‌ای از هنر، فرهنگ و تمدن بومی روستاهای مازندران را به روی ما گشود که راه‌گشای تکمیل زنجیره ارزش رشته‌های هنری مختلف صنایع دستی مطابق الگوی سازمان تجارت جهانی در استان مازندران گردید و بومی سازی این طرح خدمات ارزشمندی برای شبکه فعالین صنایع دستی استان به صورت: مطالعات پایه و بازطراحی محصولات، آموزش و مشاوره تجهیز کارگاه، نظارت بر تولید با بهره‌وری بالا، بسته بندی، عکاسی، برندسازی، مطالعات بازار، بازارسازی فراهم نمود و نهایتا با تکامل کانالهای فروش به صورت عمده، پخش و آنلاین، تجارت محصولات بومی را با مشارکت و هم‌افزایی کارگاه‌ها از سطح محلی و منطقه ای به ملی و صادرات رسید.

یکی از ارزش‌هایی که تیم چمتا تولید و طی تعاملات و تجارت سال‌های گذشته کسب نموده است، خلق شبکه کسب و کار با اعتماد متقابل بین کارگاه‌های تولیدی و تیم بازرگانی است و این برای ما افتخار بزرگی است که امروز بخشی از خانواده بزرگ هنرمندان صنایع دستی هستیم. در سال ۱۳۹۶ این شرکت اولین برند خود را با نام ایروستا ثبت و پس از ارزیابی موفق به عنوان یکی از محدود طرح‌های دانش‌بنیان کشور در حوزه فناوری اطلاعات گردشگری و صنایع روستایی برگزیده شد.

در سال ۱۳۹۸ این شرکت به عنوان یکی از ۵ شرکت موفق در ارزیابی مالی و فناوری برگزیده و از آن تقدیر شد و به عنوان یک شرکت تکامل یافته از مرکز رشد طبرستان به پارک علم فناوری راه یافت و همزمان ضمن بازآفرینی فرآیند فروش اینترنتی و تیم تولید محتوا از برند دوم خود با نام چمتا در مراسم جشن جنگل‌های هیرکانی در هتل میزبان بابلسر با حضور آقای دکتر مونسان وزیر محترم گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی رونمایی نمود. تیم چمتا در سال ۱۳۹۷ بعد از دو سال مطالعات وسیع در رشته نساجی سنتی مازندران شامل: جاجیم بافی، گلیچ بافی، پارچه بافی، عبابافی و… با مشارکت تیم نساج یزدی موفق به تولید و بومی سازی دستگاه‌های نساجی سنتی مازندران (کرچال) گردید و یک کارگاه گروهی دستبافته‌های سنتی را در روستای سارو از توابع بهشهر ایجاد نمود.بافندگان این کارگاه به همراه بافندگان کارگاه‌های خانگی این شرکت طی سه سال اخیر رشته‌های پارچه‌بافی و گلیچ‌بافی را احیا نموده و برای ۳ گلیچ و گلیمچه بومی، مهر اصالت ملی دریافت نموده و با انتشار شناسنامه محصولات در فرآیند بازاریابی و فروش، این هنر ایرانی را به زیبایی در فضای مجازی و فیزیکی به همگان معرفی نموده اند.

فروشگاه اینترنتی چمتا به عنوان یکی از جدیدترین اما در دسترس ترین بازار فروش صنایع دستی ایران جهت خرید هدایا، کادو، دکوراسیون داخلی منازل، ادارات و خانه‌های بوم‌گردی ایجاد شده است و متنوع‌ترین محصولات صنایع دستی و هنرهای سنتی را عرضه می‌نماید. تیم چمتا در گام‌های بعد قصد دارد محصولات خود را افزایش داده و از محصولات صنایع دستی اصفهان، یزد، شیراز، تبریز، کرمان، همدان و.. نیز در سایت فروشگاهی خود استفاده نماید. صنعتگران، پیشکسوتان، هنرمندان و طراحان صنایع دستی می‌توانند با چمتا تماس حاصل نموده و بدون صرف هزینه و زمان فروش خود را چند برابر نمایند.

چمتا با زنده‌سازی صنایع دستی و مستند‌نگاری از صنایع دستی، هویت منسوخ شده یا در حال منسوخ شدن را در برنامه کاری خود قرار داده است و تاکنون گام‌های سودمندی برداشته و ادامه خواهد داشت. چمتا برای محصولات صنایع دستی روستایی احترام بسیاری قائل است لذا مکانیزمی را جهت فروش محصولات صنعتگران روستایی در سایت خود فراهم نموده که در صورت در دسترس نبودن و بعد جغرافیایی و مسافت می‌توانند عکس محصولات خود را جهت فروش در این وبسایت قرار داده و درآمد کسب نمایند.

مطالب دیگر

نظرات