جهت نصب مینونت بر روی تلفن همراه خود اینجا کلیک کنید

8 نشانه که بیان میکند شما برنامه کاربردی ایده ی استارت آپ خود را تایید کرده ایید

cover
اگر شما مدتی است که برای راه اندازی برنامه کاربردی استارت آپ خود آماده میشوید، احتمالا در گیر افکار زیادی در باره ی میزان موفقیت،اعتبارو پتانسیل ایده خود هستید، به خصوص وقتی که پای موفقیت و شکست در میان است. تعیین کمیت و کیفیت نقاط عطف اعتبار ایده هایتان به شما کمک خواهد کرد تا یک نقشه راه ومعیاری که با آن بتوانید عبور خود را در مواقعی که میزان اطمینانتان کاهش میابد و دچار شک و تزلزل میشوید ارزیابی کنید. در اینجا به بیان 8 علامت رایج که مبین اعتبار برنامه عملی ایده استارتاپی شماست میپردازیم.

8 نشانه که بیان میکند شما برنامه کاربردی ایده ی استارت آپ خود را تایید کرده ایید.

اگر شما مدتی است که برای راه اندازی برنامه کاربردی استارت آپ خود آماده میشوید، احتمالا در گیر افکار زیادی در باره ی میزان موفقیت،اعتبارو پتانسیل ایده خود هستید، به خصوص وقتی که پای موفقیت و شکست در میان است. تعیین کمیت و کیفیت نقاط عطف اعتبار ایده هایتان به شما کمک خواهد کرد تا یک نقشه راه ومعیاری که با آن بتوانید عبور خود را در مواقعی که میزان اطمینانتان کاهش میابد و دچار شک و تزلزل میشوید ارزیابی کنید. در اینجا به بیان 8 علامت رایج که مبین اعتبار برنامه عملی ایده استارتاپی شماست میپردازیم.

1. شما مشکلی را تشخیص داده اید که ارزش حل کردن را دارد

به طور ساده ایده استارتاپی راه حلی برای یک مشکل است. بنابر این دو رکن کلیدی هر استارتاپی وجود مشکل و راه حل آن است، اما یک راه حل بدون مشکل هرچقدر که ناب باشد بی ارزش است. ولی یک مشکل بدون راه حل هنوز هم یک مشکل است که مشتری حتی اگر ملزم به ساخت و یا دستکاری راه حل خود باشد راهی برای حل آن پیدا خواهد کرد. اما هر مشکلی آنقدر بزرگ نیست که مشتری به حل آن اهمیت کافی بدهد. بنابراین اولین نشانه ایده استارتاپی تان این است : مشکلی را که ارزش حل کردن دارد تشخیص دهید.هدایت تحقیقات بازاریابی ، مشاهده مشتریان رقیب و مصاحبه با خریداران بالقوه برای فهم نیازها و انتظاراتشان میتواند به شما در تصحیح برنامه ی ایده ی استارتاپتان کمک کند و موجب دسترسی بهتر به مشکلات و چالشهایی است که شما میتوانید برای آنها حل کنید.

2. رقبای خود را میشناسید و میدانید چرا متفاوتند.

قبل از اینکه به گسترش برنامه ایده استارتاپ خود متعهد شوید بسیار مهم است که به مطالعه بر روی رقبای خود بپردازید و ارزش پیشنهادات آن ها را متوجه شوید. سپس ممکن است انتخاب کنید که راه حل های خود را از طریق یک نو آوری اساسی ، بخش بندی یا بازگردانی یک مدل کسب و کار موجود و موفق از دیگران تمییز دهید. مساله مهم اینجاست که ارزش پیشنهادی رقیبان خود را بشناید و یک ارزش پیشنهادی متفاوت و الزام آور برای برنامه ی کاربردی خود ارائه دهید. جست و جوی آنلاین قدم اول و مصاحبه با مشتریان قدم دوم است.

3.با مشتریان آینده ی خود مصاحبه کرده اید

توسعه مشتریان در هر استارتاپی ؛چه بزرگ باشد چه کوچک یک فرایند در حال پیشرفت است اما عملا درمرحله پیش ارائه ی برنامه کسب و کار مهم است ومستلزم صحبت با مشتریان آینده و استفاده کنندگان از راه حل های رقابتی شماست. اگر شما اندازه گیری های کمی از میزان اعتبار، بررسی شواهد ،پتانسیل های بازار ، انتظارات مشتری وآن دسته از ویژگی های محصول که ارزش گسترش دارند را بررسی کرده اید در مسیر درستی قرار دارید.

4. خریدار ایده آل خود را تشخیص داده اید.

در حالی که مصاحبه خود با مشتریان آینده را به کار میبرید تا بازار مورد استفاده وبینش محصول را گسترش دهید؛ ویژگی های خریداران ایده آل شما نیزازطریق مدیریت داده ها نمایان میشود.به طور ساده تر مصاحبه ها نتنها بازار را برای شما بخش بندی میکنند هدف اولیه شما را نیز مشخص میکنند

5. شما موفق به فروش از طریق یک پیشنهاد غیر قابل مقاومت شده اید

یکی از راحت ترین و تاثیر گذارترین راه ها برای معتبر شدن ایده تان  تست کردن و اندازه گیری میزان فوریت احتیاج مشتری به راه حل شما با پیشنهاد فروش یا پیش فروش به آن هاست. در حالی که  دادن پول نقد قوی ترین سیگنال برای اعتبارایده است ، تجربه های شما نباید لزوما و همواره مبتنی بر پول نقد باشد علی الخصوص در زمانی که پیش فروش برای مدل درآمدی و مشتریان هدفتان غیر منطقی به نظر برسد. نظر بر این است که مشتریانِ آتی خود را اگر مایل به مشارکت اند؛چه از طریق پیش پرداخت ، عقد قرار داد ، یا سایر وسایط مشارکت ،ارزیابی کنید.

6.میدانید که ایده تان منجر به تولید سرمایه خواهد شد.

این تنها کافی نیست که مشکلی را بیابید که ارزش حل کردن را دارد بلکه لازم است دریابید که مدل درآمدی تان چگونه است. چیزی که برای برنامه کاربردی شما مناسب است میتواند تنها در طول اولین مرحله اعتبارسنجی کمی و کیفی معین و مشخص شود.

7.ویژگی های اصلی خود را معین و آن را تست کرده اید

E-mail نرم افزاری است که بیشترین استفاده را دارد. به تمام ویژگی هایی که این نرم افزار دارد و ویژگی هایی که شمامیتوانید واقعا از آن استفاده کنید فکر کنید. دو یا سه ویژگی کلیدی که از آن حذف شده اند و شما ماندید و سایر آن ها ،چیست؟ آیا هنوز هم از آن محصول استفاده میکنید؟ مطمئنم که نه! ویژگی اصلی همان ویژکی است که محصول باید داشته باشد و دلیل استفاده تمام کاربران محصول به شمار میرود.اگر این ویژگی ها وجود نداشته باشند محصول شکست خواهد خورد. اولین نسل از محصول شما باید برتست کردن این ویژگی های اصلی تمرکز داشته باشد که به شما کمک میکند شجاعانه ترین و پر ریسک ترین ارزیابی را از مشکل و راه حلی که ارائه داده اید داشته باشید.علاوه بر این نسل اولیه تا زمانی که مشکلات را حل و ویژگی های اصلی محصول را مورد ارزیابی قرار میدهد نباید لزوما وتماما مکانیزه باشد.

8. شما هدفی برای استارتاپ خود دارید که میتواند به آن نائل شود.

اغلب اوقات هدف و ایده شما تغییر خواهد کرد. زمان میبرد تا شفافیت توسعه یابد اما زمانی که این اتفاق بیفتد شما میتوانیید برنامه عملی رشد خود را پیاده سازی کرده و استارت آپ خود را به هر جایی که میخواهید ببرید. این نشانه به سرعت طی ماجرا جویی و در حالی که با برنامه عملی خود منعطف میشوید رخ میدهد.

حتی ایده های بزرگ ممکن است در تبدیل شدن به یک استارت آپ مفید و پر سود با شکست مواجه شوند. به خاطر سپردن این مسئله و اعتبار سنجی تئوری میتواند شما را از چندین مشکل اجتناب پذیر حفظ کرده و به شما کمک کند استارت آپ خود را با یک نقشه و برنامه ریزی حساب شده با موفقیت به راه بیندازید.

منبع مقاله: سایت forbes.com

مترجم : سیده ملیحه هاشمی

مطالب دیگر

نظرات